U nedjelju, 14. travnja, posjetili smo PsihoFest. PsihoFest je događaj koji po peti put od 2011. godine organizira Filozofski fakultet u Zagrebu, a kojem se javnosti želi približiti znanstveni svijet psihologije. Posjetitelji su ove godine mogli prisustvovati predavanjima i radionicama različitih tema: Čarolijom protiv problema, I ljubav ima rok trajanja, Moj prvi razgovor za posao, Neuspješno planiranje=planirani neuspjeh samo su neke od njih. Također, moglo se sudjelovati i u različitim testiranjima i demonstracijama od testiranja psihomotoričkih sposobnosti do ispunjavanja upitnika o, npr., profesionalnoj sklonosti ili vlastitoj vremenskoj perspektivi i to s momentalnom povratnom informacijom.
Vremena je bilo malo, a sadržaja puno, a kako se istovremeno zbivalo nekoliko aktivnosti, trebalo je pažljivo birati u čemu će se sudjelovati. STRES I KAKO S NJIME IZAĆI NA KRAJ
Nama je, između ostalog, pažnju privukla radionica Stres i kako s njime izaći na kraj koju je vodila studentica psihologije Ivana Car. Ona nas je upoznala s najčešćim simptomima stresa, ali i metodama pomoću kojih možemo utjecati na smanjenje razine stresa u organizmu.
KAKO PREPOZNATI STRES? Ako osjećate neke od ovih simptoma, možda ste pod stresom. Kognitivni simptomi - problemi s pamćenjem - teškoće s koncentracijom - usmjerenost na negativno - negativna očekivanja - učestala zabrinutost - misli o odustajanju od obveza Emocinalni simptomi - iritabilnost - anksioznost - uznemirenost - bespomoćnost - opće nezadovoljstvo - bezvoljnost - promjene raspoloženja - ravnodušnost Fizički simptomi - bol u prsima - viši puls - učestale prehlade - omaglica - diareja ili konstipacija - gubitak seksualnog nagona - bolovi u tijelu (npr. glavobolja) Bihevioralni simptomi - uzimanje više ili manje hrane no obično - povećano ili smanjeno spavanje - izoliranje od drugih - prokrastiniranje - povećana uporaba alkohola/cigareta - nervozni pokreti (grickanje noktiju, tapkanje nogom) Iako stres povremeno može biti dobar (npr. tijekom razgovora za posao ili usmenog ispita) jer nas sav taj adrenalin tjera na brzo razmišljanje, u većoj mjeri i dugoročno djeluje iscrpljujuće i štetno. Potrebno je zato znati se uhvatiti u koštac s njime kako ne bismo trajno oštetili naše tijelo i um. Preporučljivo je zato primijeniti jednu od tehnika iz strategije 3A: Attack (napad; djelovanje na izvor stresa) Accept (prihvaćanje; prihvatiti situaciju takvom kakva jest) Avoid (izbjegavanje; izbjegavati stresnu situaciju) Koja će se tehnika upotrijebiti ovisi o situaciji. Neke se stvari ne mogu izbjegavati, s njima se moramo suočiti i mijenjati ih. U drugim će, pak, situacijama prihvaćanje biti jedino moguće rješenje. Kada prepoznamo stres, između ostalog možemo i:
Često će na smanjenje stresa utjecati sama ponovna procjena situacije - Koliko je ovo važno? Što je najgore što će se dogoditi ako ne stignem/ ne pronađem/ ne napravim...? Samo ono što procijenimo kao važno u nama će izazvati stres. TEHNIKE OPUŠTANJA O abdominalnom disanju pričala nam je još u siječnju Marija Benko Kulenović na predavanju Meditacija i brojevi, a djelotvornost smo te tehnike potvrdili i tijekom ove radionice. Duboki udah (uz brojanje do četiri), zadržavanje daha (uz brojanje do dva) i izdisaj (uz brojanje do 6) već nakon nekoliko ponavljanja smiruju tijelo i glavu. Vježbe prisutnosti uz osvještavanje položaja dijelova tijela navode nas na bivanje u trenutku. Često brinemo o budućnosti ili analiziramo prošlost, a rijetko osvješćujemo što se događa i što radimo sada. Predavačica je preporučila i meditaciju s uputom da se danas puno vođenih meditacija lako može pronaći na You Tubeu pa je na svakome da odabere onu koja mu odgovara. Mi smo za početak odabrali vođenu mišićnu relaksaciju primjerenu i djeci i odraslima: Bili pod stresom više ili manje, svakako vam želimo da ga dovedete na neku prihvatljivu razinu. Uz puno odmora, rekreacije, druženja s obitelji i prijateljima, meditacije, stres povremeno možete kanalizirati i na nekoj od naših aktivnosti. A mi se svakako veselimo novom PsihoFestu. Bilo je to odlično iskorišteno i provedeno poslijepodne. Preporučamo i dolazimo i sljedeći put!
0 Comments
Leave a Reply. |
|